HASIERA DOKUMENTALAK GURI BURUZ
ANIMAZIOA
BESTELAKOAK
BERRIAK TALDEA
KONTAKTUA
MINERITA
OSCAR SHORTLISTED

SINOPSIA: Potosiko Cerro Rico (Bolivia) legerik gabeko lurraldea da, indarkeria izugarrikoa. Meatzariek bizitza arriskatzen dute meazulo kalamastra horietan zilarra eta zinka ateratzeko. Onik irteten direnek edozertarako eskubidea dutela uste dute. Eta emakume-ehizari ekiten diote.

 

Minerita gauzain edo meatzari lanetan diharduten Lucíaren (40), Ivoneren (16) eta Abigailen (17) istorioa da, bizitzeko egokia ez den infernu horretan bizirik irauteko egin behar duten borroka kontatzen duena. Arma handirik ez dute, ez bada kemena... eta dinamita.

 

DATUAK:

 

Izenburua: MINERITA

Urtea: 2013

Dokumentala

Kolorea

Iraupena: 27'

Formatua: 16:9

Soinua: 5.1

FITXA TEKNIKOA:

 

Zuzendaritza: RAÚL DE LA FUENTE

Gidoia: RAÚL DE LA FUENTE

Ekoizlea: AMAIA REMIREZ

Argazki zuzendaritza: RAÚL DE LA FUENTE

Edizioa: RAÚL DE LA FUENTE

Soinua: AXEL O'MILL

Soinu diseinua: ERNESTO SANTANA

Kolorea: AXEL O’MILL

Musika: MIKEL SALAS

Ekoitetxea:  KANAKI FILMS

SARIAK:

 

1- Winner Best Short Documentary Film- 28th Goya-Spanish Cinema Academy Awards

2- Best Director, SIMA- Social Media Impact Awards-Hollywood, USA, 2014

3- Best Cinematography, Medina del Campo, Spain, 2014

4- Best Short Documentary Film, San Diego Latino IFF, USA, 2014

5- Best Short Documentary Film, Lanzarote IFF, Spain, 2014

6- Audience Award, Lanzarote IFF, Spain, 2014

7- Best Short Documentary Film, Artículo 31 Film Fest, Spain, 2014

8- Audience Award, Artículo 31 Film Fest, Spain, 2014

9- Youth Jury Award, San Sebastian Human Rights Film Festival, Spain, 2014

10- Best Short Documentary Film, Festival Protesta, Spain, 2014

11- Audience Award, Festival Protesta, Spain, 2014

12- Best Short Documentary, BE Film, NY, USA, 2014

13- Best Documentary, Sorsi Corti, Italy, 2014

14- Best Documentary Short Film, El Festivalico Muestra de Cortometrajes, Spain, 2014

15- Best Documentary, Festival Porto7 - Oporto International Short film Festival 2014

16- Second Prize, Certamen de Cortos por la Paz, Spain, 2014

17- Best Basque Film "Gureak", Cortada, Basque Country, 2013

18- Best International Documentary Shortfilm, FENACO, Peru, 2013

19- AIFF Award Best Documentary Shortfilm, Italy 2014

20- Night Award, International Festival Signes de Nuit - Zeichen der Nacht, France & Germany, 2014

21- First Prize, Ariano International Film Festival AIFF, Italy 2014

22- Mejor Cortometraje Iberoamericano, Short Shorts Film Festival Mexico (Mexico 2014)

23- Main Award for the Best Documentary of the 12th International Festivale Signes de Nuit in Paris (France, 2014)

24- Best Short Documentary, FESTIDOK, Girona, Spain, 2014

25- Audience Award, FESTIDOK, Girona, Spain, 2014

26- Premio del público en el Festival IMAGO, Cortometrajes Iberoamericanos, France 2014

27- Venus de Badalona en FILMETS, Badalona Film Festival (Spain, 2014)

28- Premio del público en XII Festival Internacional de Cine de Ponferrada, Sección Oficial “Con Igualdad” (Spain, 2014)

29- Audience Award, International FilmFest Eberswalde, Short Documentary section (Germany 2014)

30- Best Short Film, New England Festival of Ibero American Cinema (USA, 2014)

31- Premio del público, IBERTIGO – Muestra de Cine Iberoamericano en Las Palmas de Gran Canaria (Spain, 2014)

32- Premio del público en la Sección Panorama Latinoamericano del Festival de Cortometrajes de Rio de Janeiro (Brasil 2014)

33- Best Documentary Short at St Louis International Film Festival, SLIFF (USA 2014)

34- Best Documentary in the 8th Edition of Grand OFF Best Independent Film Awards (Poland 2014)

35- Award “Vida de los Hombres” in Festival International du Film de Montagne d’Autrans (France 2014)

36- Premio del Público – 2º Festival de Gollut (Spain, 2015)

37- Grand Jury Prize – 2nd International Dokuma Film Festival (Croatia, 2015)

38- Premio Mejor Documental - II Edición del Festival Internacional de Cine Carlos Velo (España, 2015)

39- Mejor Cortometraje Documental – Festival Internacional de Cine de Puerto Madryn MAFICI (Argentina, 2015)

40- Jury Special Mention, Krakow Film Festival, Poland, 2014

41- Special Jury Recognition, Lakino Film Festival, Germany, 2014

42- Special Jury Recognition, Script Film Festival, India, 2014

43- Special Jury Recognition, South West London International Film Festival, UK, 2013

44- Special Jury Recognition, Medina del Campo, Spain, 2014

PARTE HARTZEA:

 

1- Clermont-Ferrand International Short Film Festival (France, 2013)

2- IDFA (The Netherlands, 2013)

3- Docs DF (Mexico, 2013)

4- MiradasDoc, Guía de Isora, (Spain, 2013)

5- Festival de Cine Invisible, “Filme Sozialak” Bilbao, (Spain, 2013)

6- FENACO (Peru, 2013)

7- Le Festival du Film Court de Villeurbanne (France, 2013)

8- Festival de Cine de Zaragoza (Spain, 2013)

9- SWIFF. South West International Film Festival de Londres (UK, 2013)

10- Certamen de Cortometrajes Cortada, Vitoria (Spain, 2013)

11- Corto Imola (Italia, 2013)

12- EKO IFF (Nigeria, 2013)

13- Certamen de Cortos Luis Gonzaga (Spain, 2013)

14- MECAL, Festival Internacional de Cine de Barcelona (Spain, 2013)

15- Bogoshorts. Festival de Cortos de Bogotá (Colombia, 2013)

16- International Izmir Artemis Film Festival (Turkey, 2013)

17- Script Film Festival (India, 2014)

18- Muestra de Cine de Lanzarote (Spain, 2014)

19- San Diego Latino Film Festival (USA, 2014)

20- Byron Bay International Film Festival (Australia, 2014)

21- Tampere Film Festival (Finland, 2014) – Oscar Qualifying

22- Espiello. Festival Internacional de Documental Etnográfico de Sobrarbe. (Spain, 2014)

23- Mediawave International Film and Musci Gathering (Hungary, 2014)

24- Mostra de Cinema BRAM! (Spain, 2014)

25- Semana de Cine de Medina del Campo (Spain, 2014)

26- BTUFF. Be Film The Underground Film Festival (USA, 2014)

27- Mediterranean Festival of New-Filmmakers (Greece, 2014)

28- Dreamspeakers Film Festival (Canada, 2014)

29- Lakino – Latin American Film Festival Berlín (Germany, 2014)

30- Festival Internacional de Cine de Cartagena de Indias (Colombia, 2014)

31- Derecho a Ver (Colombia, 2014)

32- BISFF. Busan International Short Film Festival (South Korea, 2014)

33 - LISFF – Ljubljana International Short Film Festival (Slovenia, 2014)

34 - Salento Finibus Terrae Festival (Italy, 2014)

35- Festival du Cinéma Spagnol de Nantes (France, 2014)

36- Flying Broom Film Festival (Turkey, 2014)

37- Festival le + Court. Festival Intenational du Film Court d’Altkirch (France, 2014)

38- Artículo 31 Film Festival (Spain, 2014)

39- Cinélatino. Rencontres Cinémas d’Ámerique Latine de Toulouse (France, 2014)

40- Zinegin Festibala (France, 2014)

41- Festival de Cine y Derechos Humanos de Donostia (España, 2014)

42- The Norwegian Short Film Festival (Norway, 2014) – EFA Qualifying

43- GFF2014- Gulf Film Festival (Dubai, 2014)

44- El Festivalico Muestra de Cortometrajes (Spain, 2014)

45- Krakow FF (Poland, 2014) – Oscar Qualifying

46- Muestra Internacional de Cine Documental DOCSTOWN (México, 2014)

47- XXXVI Jornadas Argentinas e Internacionales de Cine y Video Independiente UNCIPAR 2014 (Argentina, 2014)

48- CinE RuA Se7E (Brasil, 2014)

49- Gdansk DocFilm Festival (Poland, 2014)

50- Protesta. Festival de Curtmetrages de Crítica Social (Spain, 2104)

51- Sorsi Corti (Italy, 2014)

52- "ONE SHOT" International Short Film Festival, Yerevan (Armenia, 2014)

53- ARGENTINA FICIP, Cuarto Festival Internacional De Cine Político (Argentina, 2014)

54- FILMETS. Badalona Film Festival(Spain, 2014)

55- Odense IFF (Denmark, 2014) – Oscar Qualifying

56- Festival Internacional de Cine Bajo la Luna. Islantilla Cinefórum (Spain, 2014)

57- Porto 7. Festival Internacional de Curtas-Metragems do Porto (Portugal, 2014)

58- Festival IMAGO (Francia, 2014)

59- SIMA. Social Impact Media Awards. (USA, 2014)

60- Thessaloniki International Short Film Festival (Greece, 2014)

61- Sardinia Film Festival (Italy, 2014)

62- Open Eyes Filmfest (Germany, 2014)

63- Topanga Film Festival (USA, 2014)

64- International Festival Signes de Nuit - Zeichen der Nacht (France & Germany, 2014)

65- Festival Biarritz Amerique Latine (France, 2014)

66- Alta Langa Film Festival (Italy, 2014)

67- Deep Fried Film Festival (Scotland, 2014)

68- Festival Internacional de Cortometrajes de São Paulo (Brasil, 2014)

69- Ariano International Film Festival (Italy, 2014)

70- Certamen de Cortos por la Paz (Spain, 2014)

71- New England Festival of Ibero American Cinema (USA, 2014)

72- Split Film Festival (Croatia, 2014)

73- Jagran Film Festival (India, 2014)

74- Festival Internacional de Cine del Paraguay (Paraguay, 2014)

75- Mediterranean Film Festival (Bosnia, 2014)

76- Short Shorts Film Festival México (México, 2014)

77- Festidok, Festival Internacional de Cortometraje Documental de Girona por los Derechos humanos y La Paz (Spain, 2014)

78- Festival Internacional de Cine para la Diversidad “Andoenredando” (Spain, 2014)

79- Lucania Film Festival, 15a Edizione (Italy, 2014)

80- Terra di Tutti Film Festival (Italy, 2014)

81- International Kansk Video Festival, Special Programm Section. (Russia, Siberia 2014)

82- Short Shorts Film Festival, Selección Iberoamericana (México 2014)

83- XII Festival Internacional de Cine de Ponferrada, Sección Oficial con Igualdad, Cine y Mujer (Spain, 2014)

84- CURTA-SE 14 Festival Iberoamericano de Cinema de Sergipe (Brasil 2014)

85- Guadalajara International Film Festival in Los Angeles (USA 2014)

86- 22nd Ozu Film Festival, Tatami Shot Section. (Italy, 2014)

87- Vancouver Latin American Film Festival, Let’s Talk in Basque! Section. (Canada 2014)

88- The Portobello Film Festival, London (UK 2014)

89- 18th Temecula Valley International Film&Music Festival (USA, 2014)

90- 6ª Muestra de Cine Centro e Iberoamericano (Nicaragua, 2014)

91- 11th Filmfest Eberswalde, Shortdocumentary (Germany, 2014)

92- SEDICICORTO IFFF, Movie Competitive Section (Italy, 2014)

93- Cervignano Films Festival, Final Competition (Italy, 2014)

94-  12th International Festivale Signes de Nuit in Paris, Section Documentary (France, 2014)

95- IBERTIGO – Muestra de Cine Iberoamericano en Las Palmas de Gran Canaria (Spain, 2014)

96- St. Louis International Film Festival, Human Rights Short Program (USA, 2014)

97- 33rd Uppsala International Short Films Festival, (Sweden, 2014)

98-  7º Festival Internacional de Cine y Video Alternativo y Comunitario Ojo al Sancocho (Colombia, 2014)

99- 10th edition of the International Short Film Festival Courts Devant (France, 2014)

100- 22nd efition of ARCIPIELAGO International Festival of Short Films and New Images (Italy, 2014)

101- Sección fuera de competición en IBERFICMA, Festival Internacional de Cine del Medio Ambiente (Spain, 2014)

102- International Competition 30” of the 8th “Cinema Verite”, Iran International Documentary Film Festival (Iran, 2014)

103- Nomination in Best Documentary in the 8th Edition of Grand OFF Best Independent Film Awards (Poland 2014)

104- Selección Oficial XS Puçol 2014 (Spain 2014)

105- 1º ArtCity Short Film Festival (Cameroon 2014)

106- Muestra oficial en el Festival Internacional de Cine de Santa Cruz (Bolivia 2014)

107- The Rio de Janeiro International Short Film Festival, Curta Cinema (Brasil 2014)

108- XV Festival de Cine de Pamplona, sección EDUCACTIF (Spain 2014)

109- The Whitaker St. Louis International Film Festival SLIFF, (USA 2014)

110- 32th Environmental International Film Festival, Non Competitive Section: “People have the power” (France, 2015)

111- Thess International Short Film Festival, Documentary Section (Greece 2014)

112- 1ª Muestra Internacional de Cortos y Mediometrajes Derechos Humanos (Argentina, 2014)

113- Muestra Internacional de Cortometraje de la Universida de la Laguna, MIDEC (España 2014)

114- Festival Internacional de Cine de Iquique, Sección de Cortometraje Documental Internacional (Chile, 2015)

115- Frontline Club in London – Championing Independent Journalism (UK, 2015)

116- SIMA Cambodia Travelling Film Festival – Meta House Phnom Penh (Cambodia, 2015).

117- Trento Film Festival – Terre Alte/High Lands Section (Italia, 2015)

118- Festival III Muestra Internacional "El Cine en la Cumbre" Cumbre Tajín (MEXICO, 2015)

119- Mostra de Cine de Muntanya dels Pirineus. PICURT (España, 2015)

120- Festival Gollut – Amics del Cinema de la Vall de Ribes (España, 2015)

121 - Muestra de Cortometrajes de la Universidad de La Laguna, MIDEC (España, 2015)

122 - Mostra .DOC de Sagunto en Valencia (España, 2015)

123- Ribadedeva en Corto – Casa Municipal de cultura “Casa de Piedra” (España, 2015)

124- 13th International Festival Signes de Nuit, Edition Lisboa, (Portugal, 2015)

125- II Edición del Festival Internacional de Cine Carlos Velo (España, 2015)

126- 2do Festival Internacional de Cine de Puerto Madryn (Argentina, 2015)

127- 21st edition of Leuven Short film Festival (Belgium, 2015).

ATZERA BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
E-mail: info@kanakifilms.com
Tfn: +34 948 338 700
Artikutza Plaza 4, bajo 2
20015 San Sebastian